ÇİVRİL KANSERLE SAVAŞIYOR!!!

Denizlinin Çivril ilçesinde, Çivril Belediyesi ve İlçe Sağlık müdürlüğü ile ortak olarak devam eden "erken teşhis, hayat kurtarır" projesi tüm hızıyla devam ediyor.

ÇİVRİL KANSERLE SAVAŞIYOR!!!


                Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak günden güne etkisini, yayılım alanını arttıran bu hastalıkla ülkemizde her yıl 150 bin kişi tanışıyor. Meme kanseri taramaları 40-69 yaş arası kadınlarda iki yılda bir mamografi ile, serviks kanseri taramaları 30-65 yaş arası kadınlarda beş yılda bir uygulanacak HPV testi veya Pap-smear testi ile, bağırsak kanseri taramaları da 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlardan iki yılda bir gaitada gizli kan tetkiki ile yapılmaktadır.  Türü ne olursa olsun, kişinin ve yakın çevresinin tüm hayatına etki eden, bu çok zorlu ve yıpratıcı hastalıkta “erken teşhis” bazı durumlarda ölümle yaşam arasındaki mutlak sonucu değiştirebilmektedir. Erken teşhis de ancak düzenli sağlık taramaları ile sağlanabilir. 1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle Çivril Devlet Hastahanesi Bahçesinde, Çivril Belediyesi ve İlçe Sağlık müdürlüğü ile beraber yürütülen çalışmada Ketem Tırı taramalara başladı.. İlçe olarak  hizmet de en yükseğe ulaşma hedefiyle yola çıkan Çivril Belediyesi, toplumun sağlığı için 3 günde 409 kişiye kanser taraması yapmıştır.

BÜTÜN BAYANLAR DAVETLİ

                Kanserde erken teşhise vurgu yapan Çivril Belediye Başkanı Gürcan Güven; "Kanser savaşında toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için çalışırken; en çok erken tanının hayat kurtarıcı olduğuna dikkat çekilmelidir. Belediye olarak kanser ile mücadele adına birçok çalışma yapıyoruz, tüm mahalledeki bayanlarımızın hastahaneye ulaşımları da buna dahil. Bu bağlamda 1 – 7 Nisan’da Kanserle mücadele haftasında Çivril Devlet Hastahanesi Bahçesine kurulan tır 8 Nisan Cuma gününe kadar mamografi ve kanser tarama testlerimiz ücretsiz olarak yürütülmektedir.Tüm bayanlarımızı Kanserle Savaşa davet ediyoruz." dedi.


05.04.2018 06:33
Tüm Haberler
yükleniyor..